Hilary 2018

Expand All

Venue

South School, Examinations Schools

Time

Fridays, 5.00pm

Frequency

Weeks 1-6

 

All are welcome!

 

The 2018 James Ford Lectures in British History are given by Professor Alexandra Walsham (University of Cambridge) on:

The Reformation of the Generations: Age, Ancestry, and Memory in England c. 1500-1700

 

Week 1 (19 January)

Youth and Age

 

Week 2 (26 January)

Kith and Kin

 

Week 3 (2 February)

Ancestry and Genealogy

 

Week 4 (9 February)

Generation and Generations

 

Week 5 (16 February)

History and Time

 

Week 6 (23 February)

Memory and Archive

 

Convenors

Lorna Hutson and Emma Smith

Venue

Mure Room, Merton College

(Please note change of venue for 13 February’s seminar. This will take place in the Fitzjames Room)

Time

Tuesdays, 5.15pm

Frequency

Weeks 1, 3, 5, 7

 

All welcome. Wine and refreshments served.

 

Week 1 (16 January)

Lucy Munro, King’s College, London

‘New Histories of the Blackfriars Playhouse’

 

Week 3 (30 January)

Peter Womack, University of East Anglia

‘Tyrannical humours: bad kings on the Elizabethan stage’.

 

Week 5 (13 February) (Fitzjames Room)

Elizabeth Clarke (Warwick), David Norbrook (Merton) and Jane Stevenson (Campion Hall)

Panel discussion to mark the publication of Lucy Hutchinson, Theological Writings and Translations, Oxford University Press

 

Week 7 (27 February)

Jason Scott-Warren, Gonville and Caius College, Cambridge

‘Distributing Donne’

 

Programme available for download here:

 

Convenors

 Nick Davidson, Oren Margolis and Gervase Rosser

Venue

 St Catherine’s College

Time

 Mondays, 5.00pm

Frequency

 Weekly

 

All Welcome.

 

Week 1 (15 January)

Luca Giuliani (Wissenschaftskolleg zu Berlin)

‘Michelangelo’s David and his Sling‘

 

Week 2 (22 January)

Cordelia Warr (Manchester University)

'Touch, texture and the Franciscan habit’

 

Week 3 (29 January)

Christa Gardner von Teuffel (Oxford)

‘Brunelleschi Impresario: new chapels and new altarpieces at San Lorenzo, Florence’ 

 

Week 4 (5 February)

Ambrogio Camozzi Pistoja (Cambridge University)

‘Insulting women and women insulting in early modern Italy: Literary and criminal history’

 

Week 5 (12 February)

Oscar Schiavone (Durham University)

‘Luca Martini: Dante scholar and patron of the arts in the service of the Medici’

 

Week 6 (19 February)

Maya Corry (Oxford University)

‘Neoplatonism, Aristotelianism, body and soul in Leonardo’s Milan’

 

Week 7 (26 February)

Giuliano Milani (Université Paris Est Marne-la-Vallée)

‘The long prehistory of the pittura infamante (IX-XIII centuries)’

 

Week 8 (5 March)

Oren Margolis (Oxford University)

'Hercules in Venice: Aldus Manutius and Erasmus of Rotterdam'

 

Programme available for download here:

 

Convenor

Neil Kenny

Venue

Wharton Room, All Souls College

Time

Wednesdays, 2.00-3.30pm (Week 4 on Monday)

Frequency

Weeks 2, 4, 6, 8

 

All very welcome.

 

Week 2 (24 January)

TIFFANY STERN (The Shakespeare Institute, University of Birmingham):

Puppets, Bibelots, and Ballad-sheets: Literature as Artefact in Early Modern Europe

PHIL WITHINGTON (University of Sheffield):

Reading, Writing, and Social Practice in Early Modern England

 

Week 4 (Monday 5 February)

JENNY OLIVER (St John’s College, Oxford):

The Building of Knowledge and the Building of Society: Montaigne’s bastiment

CATHERINE RICHARDSON (University of Kent):

Assessing the Learning of the Early Modern English Middling Sort: Material and Textual Sources

 

Week 6 (21 February)

RAPHAËLE GARROD (University of Cambridge):

It Takes One to Know One: Erasmian Ingenuity and the (Un)making of Scholarly Communities

ISABELLE MOREAU (École Normale Supérieure, Lyon):

Amazons, Idlers, and the Republic of Letters

 

Week 8 (7 March )

NEIL KENNY (All Souls College, Oxford):

Literature, Learning, and the Family Function (La Croix du Maine, Scévole de Sainte-Marthe)

IAN MACLEAN (All Souls College, Oxford):

The Social Status of Publishers in Europe (1560–1630) and Their Place in the World of Learning

 

Programme available for download here:

 

Convenors

Philip Beeley, Christopher Hollings, Yelda Nasifoglu, and Benjamin Wardhaugh

Venue

Hovenden Room, All Souls College

Time

Wednesdays, 5.00pm

Frequency

Weekly

 

Week 1 (17 January)

Christopher Hollings (University of Oxford)

‘“Black strokes upon white paper”: changing attitudes towards symbolic algebra from the nineteenth into the twentieth century’

 

Week 2 (24 January)

Ralf Krömer (Bergische Universität Wuppertal)

‘Justification of axioms: a neglected topic in the history of mathematics?’

 

Week 3 (31 January)

Katharina Habermann (Georg-August-Universität Göttingen)

‘Gauss’s diary, Riemann’s Hypothesis, and Klein’s letters: the central archive for mathematics bequests in Göttingen’

 

Week 4 (7 February)

Emmylou Haffner (Bergische Universität Wuppertal)

‘Insights into the long “genesis” of Dedekind’s lattice theory’

 

Week 5 (14 February)

Natasha Glaisyer (University of York)

‘Speaking, reading, writing and printing numbers in seventeenth- and eighteenth-century England’

 

Week 6 (21 February)

Karine Chemla (Université Paris Diderot)

‘Forms of proofs for algebraic equations in medieval China’

 

Week 7 (28 February)

Matthew Landrus (University of Oxford)

‘Geometry and mathematics for the technical and visual arts at the turn of the sixteenth century’

 

Week 8 (7 March)

Jeanne Peiffer (CNRS)

‘Reading mathematics in the eighteenth century: Montesquieu and young d’Alembert’

 

Programme available for download here:

 

 

Convenor

Margaret Bent

Venue

Wharton Room, All Souls

Time

Thursdays, 5.00-7.00pm

Frequency

Weeks 2, 4, 6, 8

 

All are welcome.

Week 2 (25 January)

Yolanda Plumley (University of Exeter)

Music and the Staging of Princely Power in Late Medieval France

 

Week 4 (8 February)

James Burke (University of Cambridge)

The making and re-making of the Sadler partbooks: GB-Ob MSS Mus. e. 1–5

 

Week 6 (22 February)

Mark Everist (University of Southampton)

Music, Pleasure and the Intertextual Arts in the Long Thirteenth Century

 

Week 8 (8 March)

Karl Kügle (University of Oxford and University of Utrecht)

The Koblenz fragments: fourteenth-century music, fifteenth-century church reform, and uses of the past in late medieval Europe

 

Programme with abstracts available to download here:

 

 

 

Convenors

Dr Dmitri Levitin and Sir Noel Malcolm

Venue

Hovenden Room, All Souls

Time

Mondays, 5.00–6.45pm

Frequency

Weekly

Access is via the entrance to the College on the High Street – please ask at the porter’s lodge for further directions,or consult the information at https://www.asc.ox.ac.uk/visiting-the-college.

All very welcome.

 

Week 1 (15 January)

Renée Raphael (University of California, Irvine)

‘Mechanics in the margins: an anonymous annotator, eclectic reading, and Galileo's Two New Sciences’

 

Week 2 (22 January)

Richard Serjeantson (Trinity College, Cambridge)

‘Francis Bacon in Poland: for and against the “Great Instauration” in Second Reformation Europe’

 

Week 3 (29 January)

Timothy Twining (Caius College, Cambridge)

‘Richard Simon and the remaking of biblical criticism, c. 1665–1685’

 

Week 4 (5 February)

Daniel Garber (Princeton),

‘Novatores: negotiating novelty in early modern philosophy’

 

Week 5 (12 February)

David Lines (Warwick)

‘Philosophical teaching in sixteenth-century Bologna’

 

Week 6 (19 February)

John Christie (Oxford)

‘Enlightenment's Apocalypse: prophecy, providence and science in the work of Joseph Priestley’

 

Week 7 (26 February)

Dirk Van Miert (Utrecht)

‘The “Hairy War” (1640-1650) and the historicization of the Bible: the role of philology in a public debate on men wearing long hair in the Dutch Republic’

 

Week 8 (5 March)

Delphine Bellis (Sarton Centre, Ghent)

‘Gassendi’s theory of vision: at the crossroads between Epicureanism and early modern empiricism’

 

Programme available for download here:

 

Convenors

Ian Archer, Alexandra Gajda, Steven Gunn, Lucy Wooding

Venue

The Breakfast Room, Merton College

Time

Thursdays at 5pm (tea from 4.45).

Frequency

Weeks 1-6

 

18 January 2018 (1st Week)

Dr Ceri Law (Univ. of Cambridge)

Remembering and Forgetting Recantation in the English Reformation

 

25 January 2018 (2nd Week)

Prof. Jason Peacey (UCL)

‘“To Move the First Day of Term”: Strategies, Practices and a Seventeenth-Century Microhistory’

 

1 February 2018 (3rd Week)

Prof. Peter Marshall (Warwick Univ.)

‘Long Reformation in the Far North: Kirk and Culture in Early Modern Orkney’

 

8 February 2018 (4th Week)

Ernesto Oyarbide Magana (Wolfson College)

‘Procuring “Local Knowledge”. The Library of the First Count of Gondomar in the context of his Diplomacy’

 

15 February 2018 (5th Week)

Wesley Correa (Corpus Christi College)

‘Political Dialogue, Exchange and Propaganda, c. 1461-1537’

 

22 February 2018 (6th Week)

Prof. Alexandra Walsham (University of Cambridge)

‘The Reformation of the Generations: Age, Ancestry, and Memory in England c. 1500-1700’: Discussion of the James Ford Lectures in British History’

This seminar meets in the Colin Matthews Room in the History Faculty, except Week 6 when we are in the Gerry Martin room.  We meet on Wednesdays 2 till 4.

We’re also including announcements of some other German-related events we think will interest you.

 

Week 2 Wednesday 24 January 2 to 4 pm

Howard Jones (Keble) 'Translating Luther's Sermon on Indulgences and Grace and 95 Theses'

Edmund Wareham (Somerville) 'Translating the Passional of Christ and Antichrist'

 

Week 4 Wednesday 7 February 2 to 4 pm

Christiane Andersson (Bucknell)

‘Censorship of Art in the Reformation in Germany’

 

Week 5 Friday 16 February 2 to 4 pm (Taylor Institution Library)

Craig Harline (Brigham Young)

‘A World Ablaze: The Rise of Martin Luther and the Birth of the Reformation​’, followed by a presentation of Reformation pamphlets held by the Taylor Library

 

Week 6  Wednesday 21 February 2 to 4 pm (Gerry Martin Room)

Kerstin Weiand (Marburg)

‘Hessen-Kassel and the Peace of Westphalia (title tbc)’

 

Week 7, MONDAY 26 February, 12.45 to 18.30 CONFERENCE QUEEN’S, MARIA THERESA (registration required)

17.00 Shulman Auditorium, Queen’s

Barbara Stollberg-Rilinger (Münster)

‘Maria Theresa and the Catholic Enlighenment’

 

Week 8 Wednesday 7 March 2 to 4 pm

Sarah-Maria Schober (Basel and Oxford)

"Disgusting Objects in Early Modernity"

 

Seminar Organisers: Ian Maclean, Lyndal Roper, Edmund Wareham, Peter Wilson

 

Convenor

Liesbeth Corens

Venue

Roy Griffiths Room, Keble College

Time

Mondays at 12 noon

Frequency

Weeks 4, 6, 8

 

Week 4 (5 February)

Oliver Cox (Oxford University)

'Developing research-led collaborations in the heritage sector: a how to guide'

 

Week 6 (19 February)

Marianne Wilson (National Archives)

'Archives and Researchers'

 

Week 8 (5 March)

Catherine Fletcher (Swansea University)

'History in trade publishing'

 

Programme available for download here:

 

Convenors

Laura Wright and Beatrice Montedoro

Venue

Seminar Room B, English Faculty

Time

Tuesdays, 5.15pm

Frequency

Weeks 2, 4, 6, 8

 

Week 2 (23rd January)

Christopher Gausden, "Walter Quin: A Scottish Court Poet and the English Court in the 1590s.”

Lucia Alden, "Playing with Profit in Early Modern Theatre."
 

Week 2 (6th February)

Kilian Schindler, "Pigs and Puritans: Conversion in Ben Jonson's Bartholomew Fair."

Katie Ebner-Landy, "Problems with Political Readings of Early Modern Drama: The Case of The Troublesome Raigne."
 

Week 6 (20th February)

Georgina Wilson, "‘Take care in the cutting out’: John Blagrave's Mathematical Iewel and the Material Transmission of Knowledge."

Sophie Zhuang, "'The Hateful Siege of Contraries': Satan’s Paradoxical Speech and Milton’s Theodicy."
 

Week 8 (6th March)

William Kroeger, "'The matter's in my head and in my heart': As You Like It's dramatic materiality."

Benjamin Card, "'This fleamy clodd of an Antagonist': Milton's Insults and How to Take Them."

 

Programme available for download here:

Convenor

Ruggero Sciuto

Venue

Seminar Room, Third Floor, Radcliffe Humanities Building

Time

Tuesdays, 5.30-7.00pm

Frequency

Weeks 5, 6, 7, 8

 

Week 5 (13 February)

Sir Noel Malcolm (All Souls College, Oxford)

'The Same Game, But with Different Rules: Western Diplomats in Early Modern Istanbul'

 

Week 6 (20 February)

Professor Christine Vogel (Universität Vechta)

'Trust Building Measures in Cross-Cultural Settings: Diplomatic Networking Practices in Early Modern Istanbul'

 

Week 7 (27 February)

Professor Isabella Lazzarini (Università degli Studi del Molise)

'Multilayered Networks, Information Gathering and Letter-Writing: For a 'New Diplomatic History' of Early Renaissance Italy (1350 - 1520 ca.)'

 

Week 8 (6 March)

Professor Hamish Scott (Jesus College, University of Oxford)

'Europe's Diplomatic Culture, c.1700 - 1900: Continuity and Change'

Week 7

Friday 2 March, 5.30-7.30pm

'Musical and Literary Approaches to the Operas of Jean-Philippe Rameau' (Jaqueline du Pré Building, St Hilda’s College)

(Please RSVP to Jonathan Patterson)

List of site pages